Olga Boznańska. „W Wielki Piątek”

W tym samym roku (1890) Olga Boznańska maluje dwa bardzo dużych rozmiarów obrazy, o bardzo podobnej wielkości. Mowa tutaj o dziele „W oranżerii” (MNW), oraz o interesującym nas dzisiaj płótnie „W Wielki Piątek”.

Olga Boznańska „W Wielki Piątek” – fragment

W ten dzisiejszy dzień, Wielki Piątek, przyjrzyjmy się temu obrazowi. Na co dzień znajduje się on w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Zawieszony jest w jednej z kaplic. Ja miałem okazję obejrzeć to płótno na wielkiej wystawie dzieł artystki w Muzeum Narodowym w Krakowie w 2015 roku. Ten monumentalny obraz jest nietypowym jak dla Boznańskiej zarówno ze względu na rozmiary jak i tematykę. Warto wiedzieć także, że malarka gdy go tworzyła, miała zaledwie 25 lat. Jednym z celów powstania tego dzieła była chęć pokazania krakowskiej publiczności, jak rozwinął się jej talent dzięki pobytowi i nauce malarstwa w Monachium.

Olga Boznańska „W Wielki Piątek” (1890)

Przed zakupieniem do kościoła Mariackiego artystka obraz pokazała na wystawie krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w 1980 roku. Praca ta w sposób oczywisty nawiązuje do tematyki samotności i odosobnienia. Dzieło to można także interpretować jako posłuszeństwo „zakonowi sztuki” – oddanie się bez reszty „religii”, jaką stanowi malarstwo (…): Olga Boznańska weszła w sztukę jak się idzie do klasztoru. (cyt. za: „Olga Boznańska”, Wielka Kolekcja Sławnych Malarzy, Poznań 2008).

W Wielki Piątek (Zakonnica), (1890), olej/płótno; 240 x 158 cm; Bazylika Mariacka w Krakowie.

Dodaj komentarz