Z Kielc do Szczecina

Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej Muzeum Narodowego w Kielcach z powodu remontu jest już od pewnego czasu nieczynna. Ponowne jej otwarcie planowane jest dopiero wiosną 2019 roku. W związku z tym część zbiorów, w tym co nas tutaj interesuje, obrazy polskich malarzy, są obecnie eksponowane na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. I tak będzie do stycznia 2019 roku.

Na wystawie prezentowane są dzieła polskiego malarstwa od XVII do połowy XX wieku. Obrazom towarzyszy pokaz rzemiosła artystycznego. Obejrzymy meble, szkło i porcelanę, a także przykłady złotnictwa. Wszystko to jest eksponowane w klimatycznych podziemiach zamku, w tzw. Galerii Wschodniej i Galerii Gotyckiej. Jak piszą organizatorzy w broszurze wydanej z okazji tej wystawy „została ona przygotowana na podstawie znacznej – i co ważne – najcenniejszej części kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach”.

Przed wejściem na wystawę

Przed wejściem na ekspozycję oglądamy plakat wydany z tej okazji. Widzieliśmy go także wcześniej na mieście. Powiem szczerze, nie podoba mi się. Wybrano do niego jeden z obrazów i moim zdaniem nie zachęca on przypadkowego widza do odwiedzin wystawy. Znawcom sztuki jest zapewne obojętne jaki on jest, bo i tak odwiedzą tę galerię. Ja znam kielecką kolekcję polskiego malarstwa z wcześniejszych odwiedzin tamtejszego Muzeum Narodowego więc ochoczo oczywiście idę. Tytuł wystawy „Piękno poza czasem” jest jak najbardziej udany, tylko ten plakat jakiś taki… nie oddający na pewno w moim mniemaniu tego, co tam możemy zobaczyć. Organizatorzy sami wspominają, że „niewątpliwym arcydziełem pokazywanym na wystawie jest modernistyczny „Portret dziewczynki w czerwonej sukience” namalowany w 1897 roku przez Józefa Pankiewicza. Uważam, że on lepiej oddawałby klimat, ale i  równocześnie podkreślałby rangę tej wystawy. Owszem, zamieszczony jest na okładce innej broszury, która zapowiada cykl wykładów „Sztuka polska na szczecińskim Zamku”. Zapoznałem się z jej tematyką, która jak najbardziej zachęca do wysłuchania przygotowanych prelekcji.

Część ekspozycji

Sama wystawa w części gotyckiej tylko, jest przecudnie zaprezentowana. O jej pierwszej części gdzie pokazywane są na obrazach „nowożytne wizerunki z polskich galerii rodowych z XVII i XVIII wieku” nie będę wspominał, bo nie jestem zbyt zainteresowany malarstwem tworzonym w Polsce przed końcem XIX wieku.

Obrazy m.in. Jacka Malczewskiego

Na wystawie obejrzymy dzieła takich tuzów polskiego malarstwa jak m.in. Aleksander Gierymski, Józef Chełmoński, Olga Boznańska, Jan Stanisławski, Józef Pankiewicz, Władysław Podkowiński, Stanisław Wyspiański, Leon Wyczółkowski, Jacek Malczewski, Józef Czapski, czyli tych, którzy na stałe zapisali się złotymi literami w polskiej historii sztuki.

Widoczny obraz Józefa Pankiewicza „Dziewczynka w czerwonej sukience”

Poniżej jeszcze kilka zdjęć z tej wystawy.

Obrazy Olgi Boznańskiej
Włodzimierz Tetmajer „Przed chatą” (ok. 1909)
Część sali wystawowej
Fragment ekspozycji
Obrazy W. Okunia i W. Podkowińskiego

 

 

Dodaj komentarz